انتقال دو مصدوم کویرنورد از تپه ماهورهای جنوب بیابانک توسط هلیکوپترآمبولانس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان

انتقال دو مصدوم کویرنورد از تپه ماهورهای جنوب بیابانک توسط هلیکوپترآمبولانس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان

 انتقال دو مصدوم کویرنورد از تپه ماهورهای جنوب بیابانک توسط هلیکوپترآمبولانس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان

اعزام هلیکوپترآمبولانس به محل حادثه به دلیل دسترسی نامناسب زمینی به منطقه

روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه؛

آخرین دقایق روز شنبه 31 خرداد 99 مددجویی با مرکز ارتباطات و هدایت عملیات اورژانس پیش بیمارستانی سمنان تماس و اعلام می کند خود و همراهش در تپه ماهورهای جنوب بیابانک مصدوم شده اند.

طبق اعلام روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه، با توجه به قطع ارتباط مددجو پس از امدادخواهی، بلافاصله یک دستگاه آمبولانس برای امدادرسانی از پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی سرخه همچنین با هماهنگی سازمان های مربوطه ست نجات جمعیت هلال احمر و نیروی انتظامی نیز به منطقه اعزام می شود.

با توجه به مبهم بودن محل دقیق حادثه و لزوم انجام عملیات جست و جو  و نجات برای دسترسی به مصدوم، یکی از تکنسین های فوریت های پزشکی اهل روستای بیابانک که با منطقه آشنایی کامل دارند نیز با یک دستگاه آمبولانس از پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی امام رضا (ع) به محل حادثه اعزام می شود.

ساعت 19:40 عملیات جست و جو و نجات توسط دو گروه تکنسین فوریت های پزشکی و یک گروه هلال احمر آغاز و ساعت 22:00 پس از چند ساعت جست و جو و تلاش، خوردوری پراید سفید بدون سرنشین در منطقه مشاهده که با استعلام شماره پلاک خودرو از پلیس 110 مشخصات صاحب خودرو و شماره تماس وی دریافت می شود.

عملیات جست و جو و نجات ادامه یافته و پس از 3  ساعت سرانجام ساعت 23:00 گروه های امدادی به اولین مصدوم که آقایی 31 ساله با مشکل گرمازدگی و ضعف و بی حالی است دسترسی پیدا کرده و بلافاصله خدمات فوریت های پزشکی به وی ارائه می شود.

گروه اول تکنسین های فوریت های پزشکی مدیریت این مصدوم را برعهده گرفته و با توجه به اطلاعاتی که وی در اختیار قرار می دهد بقیه گروه امدادی به جست و جوی مصدوم دوم ادامه می دهند. با ادامه عملیات، ساعت 01:33 بامداد روز یک شنبه 1 تیر 99 مصدوم دوم با علایم گرمازدگی و ضعف و بی حالی در بالای کوه پیدا می شود. به علت صعب العبور بودن منطقه امکان انتقال مصدوم دوم فراهم نبوده و برای انتقال وی تقاضای هلیکوپترآمبولانس می شود. تکنسین های فوریت های پزشکی ضمن ارائه خدمات فوریت های پزشکی به مصدومین همچنان تا زمان رسیدن هلیکوپترآمبولانس در منطقه مستقر می مانند. با طلوع آفتاب هلیکوپترآمبولانس پایگاه اورژانس هوایی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به محل اعزام و مصدوم دوم را به بیمارستان کوثر سمنان منتقل می کند. اشاره می شود مصدوم اول توسط آمبولانس به بیمارستان منتقل می شود.

شایان ذکر است گروه امدادی در ابتدای عملیات جست و جو به گروهی که در حال برگشت از منطقه، مسیر خود را گم کرده اند برخورد و ضمن حمایت از آنان، از طریق مرکز ارتباطات و هدایت عملیات اورژانس پیش بیمارستانی سمنان سلامت آن ها به خانواده هایشان اطلاع داده می شود.

 این عملیات توسط اورژانس پیش بیمارستانی و با همکاری نزدیک جمعیت هلال احمر و نیروی انتظامی شهرستان های سمنان و سرخه انجام و به مدت 12 ساعت به طول انجامید.

 

 

 

خانم  انصاری
تهیه کننده:

خانم انصاری

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *